Políticos y elecciones, Votar libremente y participar en la democracia, Voto para el cambio, Referéndum en línea
left right

Biografía Mariano Rajoy

> Spain > Políticos > Partido Popular > Mariano Rajoy Brey
Mariano Rajoy Mariano Rajoy
Mariano Rajoy
Un político español, presidente del Gobierno de España y presidente del PP. | The Prime Minister of Spain since 2011, and the leader of the PP since 2004.
Primer ministro
email

descripcion del candidato: 

Mariano Rajoy Biografía

ESP:

 

Mariano Rajoy Brey (Santiago de Compostela, 27 de marzo de 1955) es un político español, presidente del Gobierno de España desde la jura de su cargo ante el rey el 21 de diciembre de 2011. Es también presidente del Partido Popular (fue reelegido en el 17º Congreso celebrado en Sevilla en febrero de 2012), y se desempeñó como líder de la oposición parlamentaria durante los dos mandatos (2004-2008 y 2008-2011) del gobierno socialista de José Luis Rodríguez Zapatero.

 

Como resultado de la victoria de su partido por mayoría absoluta en las elecciones generales del 20 de noviembre de 2011, el 21 de diciembre de 2011 se convirtió en el sexto presidente del Gobierno de España de la democracia.

 

Anteriormente, Rajoy ya sirvió como ministro en los gobiernos de José María Aznar en diversas carteras entre 1996 y 2003, y como vicepresidente del Ejecutivo de 2000 a 2003. Entre 2003 y 2004, cuando fue elegido presidente del Partido Popular, desempeñó el cargo de secretario general de la formación.

 

Carrera política

Afiliado de Alianza Popular (AP), actualmente denominado Partido Popular (PP), fue elegido diputado en las primeras elecciones autonómicas gallegas, celebradas el 20 de octubre de 1981.

 

  • Presidente de la Diputación Provincial de Pontevedra (1983-1986)
  • Vicepresidente de la Junta de Galicia (1986-1987)
  • Vicesecretario general del PP (1990-2003)
  • Ministro de Administraciones Públicas de España (1996-1999)
  • Ministerio de Educación y Cultura de España (1999-2000)
  • Vicepresidente primero del Gobierno de España (2000-2003)
  • Ministro de la Presidencia de España (2000-2001)
  • Ministro del Interior de España (2001-2002)
  • Ministro de Presidencia de España (2002-2003)
  • Portavoz del Gobierno de España (2002-2003)
  • Secretario general del PP (2003-2004)
  • Presidente del Grupo Popular en el Congreso de los Diputados de España (2003-2011)
  • Presidente del PP (2004-actualidad)
  • Presidente del Gobierno de España (2011-actualidad)

 

fuente

 

 

ENG:

 

Mariano Rajoy Brey (born 27 March 1955) is the Prime Minister of Spain, elected on 21 December 2011. He has been leader of the People's Party since 2004.

 

Under Prime Minister José María Aznar, Rajoy was Minister of Public Administration from 1996 to 1999 and Minister of Education from 1999 to 2000; he then served as Deputy Prime Minister from 2000 to 2003. Rajoy led the People's Party into the March 2004 general election, but that election was won by the opposition Spanish Socialist Workers' Party (PSOE) in the aftermath of the 2004 Madrid train bombings. Subsequently Rajoy was Leader of the Opposition from 2004 to 2011.

 

Early life

Born 27 March 1955 in Santiago de Compostela (A Coruña), Galicia. Rajoy is the grandson of Enrique Rajoy Leloup, one of the architects of the Statute of Autonomy of Galicia in 1932, who was removed from university teaching by the dictatorship in the early 1950s. He is the son of Mariano Rajoy Sobredo, a jurist, and president of the Provincial Court of Pontevedra, the city where he grew up. Rajoy graduated from the University of Santiago de Compostela and passed the competitive examination required in Spain to enter into the civil service, becoming the youngest-ever property registrar at age 23.

 

On 28 December 1996 in La Toja island (Pontevedra) Mariano married Elvira "Viri" Fernández Balboa. The couple have two children. He stated that he married his wife Viri "for the rest of his life" and described how he was affected by the death of his mother when she was 61, as well as the large influence his father had on his life.

 

Political career

Rajoy started his political career in 1981, as a member of the right-wing party People's Alliance (AP), becoming a deputy in the inaugural legislature of the Galician Parliament. In 1982, he was appointed by Galician regional President, Xerardo Fernández Albor, as Minister of Institutional Relations of the Xunta de Galicia. On 11 June 1986, Rajoy was elected President of the Provincial Council of Pontevedra, a position he held until July 1991.

 

  • Minister of Education and Culture (20 January 1999 – 27 April 2000)
  • Minister of the Interior (27 February 2001 – 9 July 2002)
  • First Deputy Prime Minister of Spain (28 April 2000 – 1 September 2003)
  • Minister for the Presidency (9 July 2002 – 1 September 2003, 28 April 2000 – 28 February 2001)
  • Leader of the Opposition (17 April 2004 – 21 December 2011)
  • Leader of the People's Party (11 March 2004 – now)
  • Prime Minister of Spain (21 December 2011 – now)

 

source

July 7, 2012

updated: 2013-07-03

icon Mariano Rajoy Brey
icon Mariano Rajoy Brey
icon Mariano Rajoy Brey
icon Mariano Rajoy Brey
icon Mariano Rajoy Brey
icon Mariano Rajoy Brey

ElectionsMeter no incurre en la responsabilidad de los comentarios. Usted tiene que escribir sus demandas o recuerdos al autor del argumento. Todos argumentos tienen que contener el nombre del usuario con el manantial original del texto. Es importar cumplimiento de ley a acodiga de justicias de autora. Si este texto inclue una falta, unos informes incorrectos y Usted quiere corregir estos informes, tiene que escribir a nosotros. Usted nos puede escribir..

 
load menu