Políticos y elecciones, Votar libremente y participar en la democracia, Voto para el cambio, Referéndum en línea
left right

Biografía Jaume Bartumeu

> Andorra > Políticos > Partit Socialdemòcrata > Jaume Bartumeu
Jaume Bartumeu Jaume Bartumeu
Jaume Bartumeu
Un polític i advocat andorrà. | An Andorran lawyer and politician. Was a founding member of the Social Democratic Party (PS).
email
email

descripcion del candidato: 

Jaume Bartumeu Biografía

CAT:

 

Jaume Bartumeu i Cassany (Andorra la Vella, 10 de novembre de 1954) és un polític i advocat andorrà, inscrit al col·legi d'advocats d'Andorra des de 1982 i Cap de Govern del Principat d'Andorra entre el 5 de juny de 2009 i l'11 de maig de 2011.

 

És membre fundador del Partit Socialdemòcrata d'Andorra, del qual ha estat Primer Secretari del 2000 al 2004. Des del 2009 n'és el seu President. Va ser president del grup parlamentari socialdemòcrata al Consell General de les Valls i, gràcies a la victòria del seu partit a les eleccions generals andorranes del 2009, va esdevenir el Cap de Govern del país. Està casat i té dos fills.

 

Trajectòria Pública

  • 2001-2009 Conseller General, President del grup parlamentari del socialdemòcrata al Consell General. Membre de la delegació andorrana al Consell d'Europa de 2004 a 2008.
  • 1993-2001 Conseller General, President del grup parlamentari Nova Democràcia. Membre de la delegació andorrana al Consell d'Europa de 1995 a 2001.
  • 1992-1993 Conseller General per la parròquia d'Andorra la Vella, membre de la comissió legislativa responsable del procés constituent i de la comissió permanent del Consell General.
  • 1990-1992 Ministre de finances, comerç i indústria del Govern d'Andorra.

 

font

 

 

ENG:

 

Jaume Bartumeu Cassany (born 10 November 1954) is an Andorran lawyer and politician, who served as head of government from 2009 to 2011. He was a founding member of the Social Democratic Party (PS) in June 2000, in which he held the position of first secretary between 2000 and 2004. He was the leader of the opposition at the General Council between 2005 and 2009.

 

Political career

In May 2008, he was designated candidate for head of government at the 2009 General election by his party.

 

Offices held

  • 2001-2009 : Member of the General Council, head of the Social-Democrat parliamentary group. Member of the Andorran delegation to the Council of Europe from 2004 to 2008.
  • 1993-2001 : Member of the General Council, head of the Nova Democracia parliamentary group. Member of the Andorran delegation to the Council of Europe from 1995 to 2001.
  • 1992-1993 : Member of the General Council elected by Andorra-la-Vella. Member of the legislative commission in charge of the constituent process.
  • 1990-1992 : Minister of Finance, Commerce and Industry.

 

Other positions

  • Founder of the Culture and Human rights commission of the Andorran Bar Association in 1983.
  • Member of the Andorran Bar Council between 1986 and 1989.
  • Member of the Executive Committee of the International Association of Young Lawyers (A.I.J.A.) from 1987 to 1990.
  • Vice-president of the Human Rights sub-commission of the Parliamentary Assembly of the Council of Europe in 2004.
  • President of the Council of Europe sub-commission about criminal problems and fight against terrorism in 2005. Re-elected at this position in April 2006 and January 2007.
  • Representative of the members of parliament of the Council of Europe at the Group of States Against Corruption (GRECO)
  • Since January 2007, he is, in addition, member of the bureau for the socialist group at the Parliamentary Assembly of the Council of Europe.

 

source

December 7, 2009

updated: 2013-06-03

icon Jaume Bartumeu
icon Jaume Bartumeu

ElectionsMeter no incurre en la responsabilidad de los comentarios. Usted tiene que escribir sus demandas o recuerdos al autor del argumento. Todos argumentos tienen que contener el nombre del usuario con el manantial original del texto. Es importar cumplimiento de ley a acodiga de justicias de autora. Si este texto inclue una falta, unos informes incorrectos y Usted quiere corregir estos informes, tiene que escribir a nosotros. Usted nos puede escribir..

 
load menu