Políticos y elecciones, Votar libremente y participar en la democracia, Voto para el cambio, Referéndum en línea
left right

Biografía Cayo Lara

> Spain > Políticos > Izquierda Unida > Cayo Lara Moya
Cayo Lara Cayo Lara
Cayo Lara
Un político español, miembro del PCE y actual Coordinador federal de Izquierda Unida. | A Spanish politician. The leader of United Left (IU).
email

descripcion del candidato: 

Cayo Lara Biografía

ESP:

 

Cayo Lara Moya (Argamasilla de Alba, Ciudad Real, 29 de enero de 1952) es un político español, miembro del Partido Comunista de España (PCE) y actual Coordinador federal de Izquierda Unida (IU), desde que sucedió a Gaspar Llamazares en diciembre de 2008.

 

Actualmente es diputado por Madrid del grupo parlamentario de IU, Iniciativa per Catalunya y la Chunta Aragonesista: La Izquierda Plural en el Congreso de los Diputados, siendo su presidente-portavoz.

 

Trayectória política

  • Alcalde de Argamasilla de Alba (13 de junio de 1987-12 de junio de 1999)
  • Coordinador general de IU en Castilla-La Mancha (9 de mayo de 2000-14 de diciembre de 2008)
  • Diputado en Cortes Generales de España por Madrid (desde el 13 de diciembre de 2011)
  • Portavoz del Grupo Izquierda Plural en el Congreso de los Diputados de España (desde el 13 de diciembre de 2011)
  • Coordinador federal de IU (desde el 14 de diciembre de 2008)

 

fuente

 

 

ENG:

 

Cayo Lara Moya (born 1952) is a Spanish politician. He has been the leader of United Left (IU) since December 2008. He is also a member of the leadership of the Communist Party of Spain.

 

Early life

Born at Argamasilla de Alba in Ciudad Real Province, Lara, the son of a truck driver, has spent most of his life there. At the age of 13 he abandoned his studies to help support his family, having several jobs, until returning from his military service where he established his own farm. By the late 1970s he was one of the main leaders of the Farmers' Unions in his province and joined the Communist Party of Spain. With the restoration of democracy in Spain he was elected a member of the executive committee of the Coordination of Farmers Organisations (COAG).

 

Political career

In 1987, Lara was elected Mayor of Argamasilla de Alba, remaining in that position until 1999. In 2000 he was appointed as General Coordinator of IU in Castile-La Mancha. He was a candidate for the Presidency of that community in the 2007 Regional elections, failing to win a seat in the Community's parliament. At that time he was known for his defence of the Mayor of Seseña in Toledo and Party colleague Manuel Fuentes against building enterpeur Francisco Hernando, el Pocero, for the alleged corruption charges in that municipality.

 

In the wake of IU's poor results in the 2008 Spanish general election, the previous General Coordinator, Gaspar Llamazares, resigned. IU, with its alliance with the Catalan Initiative for Catalonia Greens had lost three of their five seats in those elections. The Federal Political Council held on 14 December saw Lara achieve 65% support and he was thus appointed General Coordinator. Since then Lara has opted for vocal opposition to the measures taken by the Spanish Government to contrast the effects of the economic crisis.

 

source

2013-07-07

icon Cayo Lara Moya
icon Cayo Lara Moya

ElectionsMeter no incurre en la responsabilidad de los comentarios. Usted tiene que escribir sus demandas o recuerdos al autor del argumento. Todos argumentos tienen que contener el nombre del usuario con el manantial original del texto. Es importar cumplimiento de ley a acodiga de justicias de autora. Si este texto inclue una falta, unos informes incorrectos y Usted quiere corregir estos informes, tiene que escribir a nosotros. Usted nos puede escribir..

 
load menu